Úvod Blog Bolest svalů, co to je a jak jí předejít?
Bolest svalů, co to je a jak jí předejít?

Bolest svalů, co to je a jak jí předejít?

Bolest svalů: Co to vlastně je?

Každý čas od času trpí bolestí svalů a rád by se jí co nejdříve zbavil.
Odkud pochází a jak se o sebe při jejím pocítění co nejlépe postarat?
Bolest svalů se často vyskytuje u lidí, kteří cvičí pravidelně nebo u těch, kteří cvičí pouze občas, ale s příliš velkou intenzitou. Pro některé to znamená, že odcvičili správně a pro trénink udělali maximum. Bolest svalů také sama rychle mizí, obvykle zaznamenáte úlevu do 24 hodin.

Ale je to opravdu zdravé? A nemá to nějaké dlouhodobé negativní následky? 

Jak vzniká bolest svalů?

Původ bolesti svalů je vždy otázkou, která se většinou objeví následující den po cvičení. Zejména u lidí, kteří necvičí tak často. Jak vlastně bolest svalů vzniká? Vzniká hromaděním odpadních látek ve svalech, zejména kyseliny mléčné. Tyto látky způsobují, že trpíte bolestí, ztuhlostí a můžou vám způsobovat křeče.

Bolest svalů může mít různé příčiny.

Nejčastější příčinou je nápor kladený na svaly, které se málo nebo vůbec nepoužívají. Díky tomu se ve svalech shromažďuje větší množství odpadních látek, které způsobují bolest, jedná se především o kyselinu mléčnou. Kromě toho se ve vašich svalech tvoří malé trhlinky. Bolest svalů můžete pociťovat také při nemocích, například při chřipce. I zde je příčinou to, že se odpadní látky shromažďují ve svalech a vaše tělo tím trpí. U obou případů bolest svalů zmizí během několika dnů.
Příčina bolesti svalů může pocházet z modřin nebo ruptur ve svalech. Často k tomu dochází při přetížení svalů a je proto vždy doporučeno poradit se s lékařem nebo fyzioterapeutem.

Bolest svalů po cvičení?

Bolest svalů lze rozdělit do tří různých kategorií. Jaké to jsou a co je způsobuje?

  • Akutní bolest svalů je bolest, kterou pociťujete při sportu nebo jiné fyzické námaze. Ta se projevuje v podobě zakyselení. Cítíte zakyselení? Pak je důležité brát ohled na své tělo, které udává, jaký je jeho limit. Nepokračujte v aktivitě příliš dlouho, neboť to může mít nepříznivý vliv na vaše zdraví a může dokonce dojít k poranění svalů.
 
  • Bolest svalů z modřin může být způsobena například nesprávným provedením pohybu s následným poškozením svalu. Při tomto druhu svalové bolesti je důležité dát svalu na chvíli klid a co nejméně ho namáhat.
 
  • Opožděná bolest svalů, jak je již v názvu přichází později. Je to svalová bolest, kterou pociťujete po celodenním sportu nebo intenzivní procházce. Tento druh bolesti svalů je způsoben velmi malými trhlinami ve svalu, nazývanými také mikrotrhliny. Váš sval si může přivodit tyto trhlinky z jeho nadměrného zatížení. Tato forma bolesti svalů nakonec sama odezní, obvykle trvá několik dní, než ji přestanete úplně cítit.

Je pro vás bolest svalů vždy dobrá?

Sportovci po celém světě častokrát říkají „No pain, no gain.“. Tedy bez bolesti nepřichází žádný pokrok ani zisk, a to za předpokladu, že bolest svalů po cvičení je dobrá. Základním pravidlem lékařů a fyzioterapeutů je toto; malá bolest svalů je v pořádku. Ovšem: trápí vás bolest již několik dní a zlepšení je pouze minimální? Pak jste to přehnali, a to už je pro svaly škodlivé.

Vaše tělo v super módu.

Bolest svalů je způsobena kyselinou mléčnou, která se shromažďuje ve svalu, a malými trhlinami. Vzhledem k tomu, že stimulujete svaly více než normálně, dochází v tkáni k malým trhlinám. Náprava těchto trhlin je bolestivá, ale je to také signál pro vaše tělo, aby tyto svaly posílilo. Výrok „No pain, no gain – žádná bolest, žádný zisk“ je tedy doslovný. Nadměrnou stimulací svalů zajistíte nárůst hmoty. Kromě normální obnovy svalové tkáně vaše tělo také provádí nadměrnou kompenzaci a vytvoří tak více svalové hmoty. Vaše tělo chce zabránit tomu, aby muselo znovu opravovat vaši svalovou tkáň, takže zajišťuje, abyste měli o něco více svalové síly než dříve.

Nezapomeňte na rozcvičku!

Trpíte často bolestmi svalů? Pak vaše svalová tkáň roste, ale buďte opatrní při bolesti svalů trvajících delší dobu, protože ta už je pro svaly škodlivá. Abyste předešli škodlivé bolesti svalů, je vhodné svaly před cvičením vždy zahřát. Nejlepší je provést speciální rozcvičku. Snížíte tak riziko poškození svalů a dlouhodobé svalové bolesti.
Vyzkoušejte i různé typy svalových gelů, které můžete použít před a po cvičení. Tyto gely pomáhají zahřát vaše svaly a klouby a udrží je pružné. Existuje tedy spousta způsobů, jak se chránit před zraněními, a přesto stimulovat své tělo tak, aby vytvářelo více svalové hmoty.



Take care

Všechna práva vyhrazena Revvi.cz © 2023