Úvod Blog COOL IS NOT COOL
COOL IS NOT COOL

COOL IS NOT COOL

Jak předejít zánětu svalů při cvičení?

Naučte se vnímat své tělo.

Při cvičení používáte svaly mnohem více, než jsou zvyklé při každodenních činnostech. A pak vás svaly můžou bolet. Bolest svalů vzniká během cvičení tím, že se zvyšuje zátěž kladená na tělo, což má za následek vznik drobných vlasových trhlin ve svalových vláknech a šlachách. To je normální a nijak vám to neubližuje!
Dobré zahřátí před a dostatečný odpočinek po tréninku jsou velmi důležité pro obnovu poškozených svalů. Dodržováním těchto zásad předejdete svalovým potížím při sportu. Pokud zvýšíte kladenou zátěž na vaše tělo, aniž byste svým poškozeným vláknům poskytli dostatek času na zotavení, během dalšího tréninku poškodíte ještě více vláken, což dále oslabí postižený sval nebo šlachu. V určitém okamžiku je poškozeno tolik vláken, že svalová ztuhlost a únava přecházejí v dlouhotrvající symptomy bolesti, které mohou vést až k zanícení svalů.
Vyzkoušejte tyto 3 tipy ve svém týdenním plánu a snažte se předcházet infekcím svalů a šlach.

3 jednoduché tipy, jak předejít zánětu!

1. Poměr zátěže

Zátěžová kapacita těla je maximální síla, kterou je vaše tělo schopné snést a ZÁTĚŽ je efektivní síla, kterou kladete na vaše tělo během cvičení. Pokud je tedy zátěž větší než vaše zátěžová kapacita, je velmi velká šance, že dojde (z dlouhodobého hlediska) ke zranění. V závislosti na vašich osobních cílech je proto důležité zvýšit vaši zátěžovou kapacitu (např. cviky na stabilitu středu těla) a v závislosti na ní upravovat (sportovní) zátěž a postupně ji zvyšovat.

2. Připravený sval stojí za dva!

Bolestem svalů, které vznikají po cvičení, lze předejít dobrou rozcvičkou a dostatečným odpočinkem. Určitě si udělejte čas a přečtěte si naše předchozí 2 blogy, zde najdete užitečné tipy ohledně obou témat!

3. Rozmanitost vašich pohybových vzorců.

Zajistěte dostatečnou rozmanitost pohybů během cvičení, aby vaše svaly dostávaly dostatečnou stimulaci a zároveň „se nepřizpůsobovaly“ určitému vzorci. Vaše svaly se bez dostatečné rozmanitosti stanou méně pružné, což zvyšuje riziko zranění. Navíc s variací různých pohybů a cviků nezatěžujete opakovaně stejné svaly. Vaše tělo se tím stává silnějším a vaše zátěžová kapacita těla se zvyšuje!

Pořád máte zánět, co teď?

V případě akutních zranění, otoků a zánětů vždy postiženou oblast chlaďte. Nepoužívejte teplo, protože to může bolest a problém zhoršit. Teplo aplikujete až po akutní fázi, kdy začíná fáze zotavení. Chlazením zranění v akutní fázi snížíte v této oblasti krevní oběh. To může snížit možný zánět a otok, což také pomáhá zmírnit bolest. Při chlazení zanícených svalů doporučujeme použít kombinaci studeného zábalu s Ice Cold Muscle Gel. Chladivý svalový gel RÉVVI má dlouhotrvající a hluboce pronikající účinek kolem zaníceného svalu a studený zábal působí spíše povrchově (a analgeticky).

Take care
Všechna práva vyhrazena Revvi.cz © 2023