Úvod Blog Ty nejlepší cviky pro vaši rozcvičku!
Ty nejlepší cviky pro vaši rozcvičku!

Ty nejlepší cviky pro vaši rozcvičku!

Ty nejlepší cviky pro vaši rozcvičku.

Jednou z nejdůležitějších částí dobrého tréninku je správná rozcvička a rozehřátí. Zahřívacím cvičením připravíte svaly na intenzivní pohyb. Pomáhá to vašemu tělu fungovat lépe a může zabránit mnoha zraněním. I když je každý sport jiný, mnoho zahřívacích cviků je stejných. Jde totiž hlavně o to, aby se vaše svaly správně zahřály. Co je to rozcvička, k čemu slouží a jaké druhy zahřívacích cviků existují? To vše si můžete přečíst v tomto blogu!

Co je to rozcvička a zahřátí?

Zahřátím připravíte své tělo a svaly na fyzickou aktivitu. Zahřát se doslova znamená „zahřát se“, záměrem je, abyste svaly zahřívali postupně, čímž se zvyšuje i tepová frekvence těla. Není tedy záměrem, abyste se během rozcvičky úplně vyčerpali. Pro vaše svaly to není dobré a jste unavení dřív, než začnete se skutečnou aktivitou. Jak již bylo zmíněno výše, pro každou sportovní aktivitu se hodí jiná rozcvička. Například ve fotbale nejvíce využíváte nohy, a tak je jednoduše rozcvička zaměřena na zahřátí svalů nohou. V posilovně často procvičíte celé tělo. Tomu by byla znovu přizpůsobena i rozcvička. Opakem zahřátí je ochlazení. V tomto případě se jedná o cviky, které provádíte hned po fyzické námaze/tréniku, aby se tělo znovu uvolnilo. Zde necháte své tělo znovu se dostat do normálního rytmu protahovacími cviky nebo chůzí v klidném tempu.

Jaké výhody přináší rozcvička?

Existuje mnoho důvodů, proč se před cvičením rozcvičit. Nejenže se vaše svaly a srdeční tep připravují na pohyb, ale i váš mozek je vyveden z klidového stavu. To zlepšuje vaše soustředění při námaze a umožňuje podávat lepší výkony. Jelikož během rozcvičky připravujete mozek na intenzivní pohyby, necháváte jej, aby se dostal do tréninkového módu, a tak si na cvičení zvykl. Zlepšuje se tak vaše koordinace. Pohyb v pozvolném tempu také zrychluje krevní oběh. Svaly jsou tak rychleji prokrveny, což pomáhá předcházet zraněním. Během rozcvičky pomáhá používat správnou techniku dýchání. Tělo tak získá více kyslíku, což má pozitivní vliv na krevní oběh.

Nejlepší zahřívací cviky?

Jak jsme si již uvedli výše, každý sport má vlastní rozcvičku. Proto si pojďme popsat nejlepší obecné zahřívací cviky, které můžete použít při jakékoli sportovní aktivitě. Zahřejete si svaly a připravíte mozek i tělo na intenzivní aktivitu.
 

Rozcvička pro vytrvalostní sporty:

U vytrvalostních sportů, stejně jako u mnoha jiných míčových sportů, je důležité připravit tělo na dlouhodobý a intenzivní pohyb. Rozcvičení pro vytrvalostní sporty má nejen připravit tělo na nadcházející aktivitu, ale také po fyzické námaze pomáhá proti křečím. Začněte lehkým rozběháním v rovnoměrném tempu. Tak se nezadýcháte a nebudete plýtvat energií. Poté pokračujte v rozcvičce s pomocí cviků na nohy a/nebo ruce, podle toho, jaký sport se chystáte provozovat.


Rozcvičení před silovým tréninkem:

Ať už jste v posilovně často, nebo jste ve světě fitness nováčkem: před zahájením silového tréninku je velmi důležité se aktivně zahřát. Chcete zvýšit vaši tepovou frekvenci, aby se svaly zahřály zvýšeným průtokem krve. Při silovém tréninku obvykle používáte celé tělo, takže při rozcvičce na silový trénink jej také chcete zahřát celé! Ideálním prostředkem k tomuto účelu je eliptický trenažér. Zahřejete svaly celých končetin, a to jak nohou, tak rukou a po uplynutí 10 až 15 minut jsou vaše svaly připraveny na silový trénink.

Protahování

Měli byste se protahovat, a to i po rozcvičce? Odpověď na tuto otázku se liší sport od sportu. Pokud se chystáte zahřát svaly na silový trénink, není vhodné se po zahřátí protahovat. Může to snížit silový výkon a přivodit zranění. Protahování se doporučuje u vytrvalostních sportů, aby se uvolnily všechny svaly, kde to zase pomáhá zraněním předcházet.

Zahřejte svaly mastí

Pro zahřátí svalů během rozcvičky můžete použít speciální mast nebo gel. Svalový gel byl vyvinut pro zahřátí svalů a podporu krevního oběhu. Svalový gel se doporučuje také při bolestech nebo zraněních, protože zklidňuje potíže při svalových a kloubních potížích. RÉVVI nabízí svalové gely, které lze používat jak před sportem, tak během něj i po něm. Více informací o našich svalových gelech naleznete na naší stránce. Chcete se dozvědět více o zahřátí svalů? Přečtěte si náš blog o terapii teplem.

Take care
Všechna práva vyhrazena Revvi.cz © 2023